Nowe projekty Stowarzyszenia Dobrzyniacy
Trzy pomysły Stowarzyszenia Dobrzyniacy na realizację zadań publicznych w 2018 r. zostały docenione przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W otwartych konkursach ofert ogłoszonych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski dofinansowanie uzyskały przedsięwzięcia w zakresie turystyki i krajoznawstwa, wspierania zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży oraz aktywizacji i integracji społecznej seniorów.
Dzięki przyznanym grantom finansowym, w okresie wiosenno-letnim, zrealizowane zostaną projekty związane m.in. z edukacją przyrodniczą, zachowaniem dziedzictwa kulturowego oraz warsztatami artystycznymi.
Prezentacja książki „Krajobraz ziemi dobrzyńskiej” w rypińskim muzeum
23 listopada 2017 r. w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie odbyła się prezentacja książki wydanej przez Stowarzyszenie Dobrzyniacy pt. „Krajobraz ziemi dobrzyńskiej”. Autor opracowania, dr inż. Jan Koprowski, przybliżył zgromadzonym tematykę publikacji, przedstawił walory krajobrazu przyrodniczego i przyrodniczo-kulturowego naszego pięknego historycznego regionu. Szczególne zainteresowanie wywołały zagadnienia tożsamości krajobrazu i konieczności jego ochrony. Prezentację poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Danuty Wiśniewskiej oraz Jacka Szablewskiego.
Publikacja wydana została dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, dotacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego, środkom własnym Stowarzyszenia Dobrzyniacy oraz sponsorów. Książka dostępna jest w niektórych bibliotekach regionu, m.in. w Ostrowitem, gmina Brzuze oraz w Rypinie. Osoby i instytucje zainteresowane pozyskaniem publikacji proszone są o kontakt e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Letnie zajęcia w Stowarzyszeniu Dobrzyniacy
Stowarzyszenie Dobrzyniacy realizuje projekt pt. „Dobrzyńskie lato pachnące i malowane woskiem”. Zadanie mające na celu integrację osób starszych z młodszym pokoleniem poprzez aktywny letni wypoczynek prowadzi pani Anna Górecka z Sierpca. Batik to unikatowa technika zdobienia tkanin barwionych woskiem. W ich trakcie uczestnicy zdobędą wiedzę nie tylko o barwieniu tkanin czy łączeniu kolorów ale także rozwiną własną kreatywność oraz zdobędą możliwość własnoręcznego stworzenia oryginalnego dzieła. Projekt, w którym bierze udział 30 uczestników został dofinansowany grantem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Dobrzyńskie lato pachnące i malowane woskiem
Stowarzyszenie Dobrzyniacy serdecznie zaprasza do udziału w zajęciach pt. „Dobrzyńskie lato pachnące i malowane woskiem”. Zadanie ma na celu integrację osób starszych z młodszym pokoleniem podczas aktywnego letniego wypoczynku. Projekt został dofinansowany grantem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Inauguracja odbędzie się 04 lipca 2017 r. a warsztaty poprowadzi pani Anna Górecka z Sierpca. Zapraszamy do udziału wszystkie osoby chcące poznać sztukę malowania woskiem i przyjemnie spędzić wakacje. Zgłoszenia prosimy dokonywać w Urzędzie Gminy Brzuze w pokoju nr 11, telefon 512180887, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Konferencja i prezentacja książki Stowarzyszenia Dobrzyniacy
10 maja 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Brzuzem odbyła się konferencja pn. „Krajobraz ziemi dobrzyńskiej”. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Dobrzyniacy w Brzuzem i Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej w Dobrzyniu nad Wisłą. W przygotowanie włączyły się również Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Przybyło wielu zaproszonych gości, m.in. Wojciech Kuliński - zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w Toruniu, wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji oraz radni gmin i powiatów, sołtysi i mieszkańców ziemi dobrzyńskiej. Referaty wygłosili dr Maria Palińska, mgr Krystyna Pawłowska, dr Zbigniew Brenda oraz dr inż. Jan Koprowski – prezes Stowarzyszenia Dobrzyniacy. Prelegenci przedstawili zebranym tematykę ochrony krajobrazu, zagadnienia wpływu przestrzeni publicznej na jakość życia, a także sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na ziemi dobrzyńskiej. Jan Koprowski wygłosił referat o tożsamości krajobrazu ziemi dobrzyńskiej i zaprezentował wydaną przez Dobrzyniaków książkę pt. „Krajobraz ziemi dobrzyńskiej”. Publikacja, której jest autorem zawiera naukową analizę procesów kształtujących krajobraz, odniesienie do konieczności ochrony odrębności i specyfiki regionu, mapy, tabele oraz ponad 500 zdjęć.
Konferencję objęli patronatem Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Publikacja dofinansowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie.